Földrengésgyanú miatt leállítanak egy atomerőművet Japánban
Megkezdődött a hamaokai atomerőmű két reaktorának ideiglenes leállítása pénteken Japánban.
Megkezdődött a hamaokai atomerőmű két reaktorának ideiglenes leállítása pénteken Japánban.
A hamaokai reaktorokat leállítják, a japán kormányfő pénteki kérésének megfelelően.
A tiltó rendelkezés pénteken 0 órakor lép életbe. Ettől kezdve hatósági engedély nélkül nem szabad belépni az övezetbe. A rendelkezés megszegőit megbüntetik, de ennek módjáról és mértékéről még nem tettek említést az illetékesek.
Mint arról szombat reggel már beszámoltunk, újabb erős földrengés rázta Japán fő szigetének, Honsúnak a középső részét. A Richter-skála szerint 5,8-es erejű földrengés Kanto tartományban, Tokiótól mintegy 80 kilométerre északra volt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a jelenlegi meteorológiai viszonyok miatt az esetlegesen a levegőbe kerülő szennyeződés Japán térségében marad, a következő 5-7 napban pedig nagy valószínűséggel az óceánba kerül.
A teljes tilalmat egy minisztériumok közti megbeszélés után vonta vissza az indiai kormány, miután eddig egy megvizsgált japán szállítmány sem volt sugárszennyezett.
Egy újabb feladatnak kellett nekilátniuk szerda éjjel a Tepco szakembereinek: nitrogént fecskendezni az 1. reaktor konténmenttartályába, egy újabb hidrogénrobbanás megelőzésére.
Mindenki egyetért abban, hogy az Európai Unióban mindent meg kell tenni a legmagasabb nukleáris biztonság érdekében, legyen közös európai keret e témában, továbbá az ezzel kapcsolatos lépések a nyilvánosság előtt történjenek - hangoztatta Győri Enikő, az európai uniós ügyekért felelős államtitkár a témáról az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén, szerda délután lefolytatott vitában, a felszólalásokat összegezve.
Várhatóan nitrogént tölt a megsérült japán atomerőmű egyes reaktorába a létesítmény üzemeltetője, hogy elkerülje a felgyülemlett hidrogén újabb berobbanását.
Romlottak a legnagyobb japán vállalatok üzleti várakozásai a japán jegybank által a március 11-i pusztító természeti csapások óta először közzétett adatok szerint.
A fukusimai atomerőmű-baleset energiapolitikai mérföldkő, rövid távon a földgáz reneszánsza következhet be - mondta Olajos Péter helyettes államtitkár az Európai Zöld Párt pénteki budapesti tanácskozásán.
A japán hírügynökség információi szerint akár ezer holttest is lehet az erőmű körül kialakított húsz kilométeres evakuációs zónában.
Az atomreaktorok biztonságát felügyelő japán bizottság szerint a kormánynak meg kell vizsgálnia a fukusimai egyes számú atomerőmű (Daiicsi) körüli kitelepítési zóna kiterjesztésének kérdését.
Japánban több ezerszeres radioaktív jódszennyezést mutattak ki a tengerben a fukusimai atomerőmű környékén. Közben kedd este ideges hangulatban zajlott Budapesten vita arról: szükség van-e a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítására, illetve új blokkok építésére.
A súlyosan sérült Fukusima-1 japán atomerőműtől 120 kilométerre északra egy másik, szintén károkat szenvedett atomerőmű környékén élőket is aggasztja a kialakult helyzet, és sokan arra készülnek, hogy elhagyják a térséget.
A Simpson-családot sugárzó német televízió a Japán atomkrízis miatt nem adja le az amerikai rajzfilmsorozat atombalesetekkel foglalkozó részeit - közölte hétfőn a televízió szóvivője. Azt is hozzátette, hogy eddig nem találtak problémás epizódokat. Hasonló lépéseket tettek svájci és osztrák televíziók is. A sorozat egyik producere erre reagálva közölte: "teljesen megérti", hogy most nem akarják leadni az érintett részeket.
Vasárnap a Tokyo Electric Power (TEPCO) először azt jelentette be, hogy a kettes reaktor turbinaházában a normál sugárzás tízmilliószorosát mérték. A cég később korrigált és két nullával kevesebbet, százezerszeres értéket közölt.
Magas a tengervíz sugárszennyezettsége a Fukusima-1 atomerőmű ötös és hatos reaktorának közelében is, amelyek nem szenvedtek nagy károkat a március 11-i japán földrengésben és szökőárban - közölte hétfőn a japán atomenergia-biztonsági ügynökség.
Egy nappal a kulcsfontosságú baden-württembergi és rajna-pfalzi tartományi parlamenti választások előtt összesen kétszázezer ember vonult az utcákra szombaton Németország négy legnagyobb városában, Berlinben, Hamburgban, Münchenben és Kölnben, hogy az atomerőművek ellen tiltakozzon.
A határértéket 1250-szeresen meghaladó radioaktív jódot mutattak ki Japánban a tengervízből több száz méterre a szökőárban megsérült fukusimai atomerőműtől - közölte szombaton az atomreaktorok biztonságát felügyelő japán szerv.